top of page

Mi is az az EVS?

 

Röviden: egy életre szóló kaland. :) 

 

Az EVS tulajdonképpen egy rövidítés, amely az European Voluntary Service elnevezést foglalja magába. Magyarul Európai Önkéntes Szolgálat a hivatalos megnevezése. Jelenleg az ERASMUS+ program keretein belül valósul meg, amelyet az Európai Unió finanszíroz és felügyel. Célja az informális tanulás népszerűsítése és a fiatalok mobilitásának elősegítése.

 

Az EVS egy "once in a lifetime" lehetőség, amely minden olyan 30 év alatti (a hivatalos szabály szerint a pályázati határidőig nem töltheti be a 31-i életévét a résztvevő) Európai Unió valamely tagállamában, az EFTA országok valamelyikében, előcsatlakozás alatt álló országban vagy a további partnerországok egyikében állampolgári státusszal rendelkező fiatal számára nyújt lehetőséget arra, hogy maximum 12 hónap időtartamra önkéntesként külföldön éljenek. Alapvetően rövid (2 héttől 2 hónapig terjedhet az időtartama) és hosszú távú önkéntességről (több mint 2 hónap de nem több mint 12) lehet beszélni, és aki rövid távú önkéntességben már részt vett, később lehet hosszú távú önkéntes is, azonban hosszú távú önkéntességben való részvétel után rövid távúban már nem lehet részt venni. Leggyakrabban hosszú távú lehetőségekkel lehet találkozni, én leginkább 9 vagy 12 hónapos projektekkel találkoztam a keresgélés során.

 

Az önkéntesség időtartamára minden résztvevő teljes körű biztosítással rendelkezik, a szállást és teljes ellátást a fogadószervezet biztosítja, és minden önkéntesnek jár a meghatározott összegű havi zsebpénz is. Valamint, ami szerintem szuper, minden önkéntesnek jár havi 2 szabadnap, amit, akár egy főállású dolgozó, belátása szerint felhasználhat (természetesen a heti 2 szabadnap mellett). Mindezek mellett az önkéntes szolgálat teljes időtartama alatt folyamatos nyelvi, szakmai és személyes támogatásban részesül az önkéntes.

 

Fontos tudni, hogy a projekt megszakítható, tehát ha valaki már végképp nem bírja tovább a kint létet, akkor hazajöhet. Viszont erre csak akkor kerülhet sor, ha már ezt megelőzően minden lehetséges módon megpróbálta megoldani a helyzetet a küldő és fogadó szervezettel együttműködve. Ugyanakkor arra semmilyen lehetőség sincsen, hogy a projekt meghosszabbításra kerüljön.

 

Fogadó szervezetet több fórumon keresztül is lehet találni, de elsőként én javaslom a hivatalos adatbázis tanulmányozását. A lap alján található az oldalhoz egy link, valamint egy prezi elérhetősége ami remekül bemutatja annak használatát.

 

Én úgy gondolom, hogy önkéntesnek lenni egy egyedülálló lehetőség arra, hogy kipróbáld magad egy teljesen új környezetben, új embereket ismerj meg, közelről belekóstolj egy másik kultúrába, nyelvet tanulj és mindezek közben hasznos munkát végezz, és olyasmire használhatod képességeidet és tudásodat, amivel másokon, másoknak segítesz. Nagyon sok féle projekt közül lehet válogatni, és biztos, hogy mindenki talál olyat ami hozzá közelebb áll. Vannak projektek ahol gyerekekkel, fiatalokkal, idősekkel vagy akár fogyatékkal élőkkel kell foglalkozni, de aki inkább a természetben szeret lenni, annak szuper lehetőség egy ökofarm például, és természetesen különböző kulturális, sport és médiával kapcsolatos programokat is találni. 

 

Ami nagyon fontos, hogy mindenképpen szükség van egy hazai küldő szervezetre, amelynek kiemelten fontos szerepe van az egész önkéntesség során, már a kezdeti szakasztól kezdve. Minden önkéntesnek szüksége van egy küldő szervezetre és egy fogadószervezetre ahhoz, hogy megvalósulhasson a projekt. Én jó szívvel tudom ajánlani a Fiatalok a Vidékért Egyesületet, hiszen nekem is Ők a küldő szervezetem, és már évek óta foglalkoznak EVS önkéntesekkel nem csak küldő de fogadó szervezetként is.

Végül néhány hasznos link:

Fiatalok a Vidékért Egyesület:  http://www.fve.hu/evs.html  

A programban résztvevő szervezetek adatbázisa: https://europa.eu/youth/evs_database

A Fiatalok Lendületben program hazai weboldala: http://www.yia.hu/oldal.php?szam=5 

Egy nagyon jó kis prezi az adatbázis használatáról: https://prezi.com/v4gsqro1e5lq/az-evs-adatbazis-hasznalata-20/ 

Minták kreatív önéletrajzokra és tippek az elkészítéshez: http://messzelato.hu/hu/evs/cv

 

 

 

bottom of page